18 Ocak 2017

Game Developer olmak!

    Merhaba değerli okurlar. Bugün sizlere “Game Developer” yani oyun geliştiricisi olmanın nasıl olduğundan söz edeceğim. Neden bu konuyu seçtin diyecek olursanız, bu soruya çok kolay bir cevap verebilirim: Oyun geliştiricisi olduğumu öğrenen her insan hayatında ilk kez bir oyun geliştiricisiyle tanıştığını söylüyor ve ilgi duyuyor bu duruma haliyle. İnsanlar daha önce böyle bir meslek olduğunu düşünmediklerinden bu konuya çok uzak kalabiliyorlar ve her insana anlattığım tonlarca kelimeyi anlatıveriyorum. 


   "Game Developer" ne demek ondan bahsedeyim öncelikle: Basittir anlamı, telefonunuzda ve bilgisayarınızda oyunlar var ya hani... heh onları biz yapıyoruz işte. O oyunda gördüğünüz grafikleri, sesleri ve kodları bizler yapıyoruz. 3D grafik modellenir, ona uygun resim yapılır, resim grafiğe entegre edilir, grafiğin animasyonu yapılır, animasyona uyumlu sesler hazırlanır, ne yapıldığında animasyonun devreye gireceğine dair kodlar yazılır ve bu yapılanlar oyuna eklenir. Şu an oyundaki karakterin koşması için gerekenleri anlattım. Öncelikle bize bir koşma adayı lazım. Bu adayı 3D olarak modelledik(1), eee karakterin ağzı yüzü giysisi hiçbir şeyi yok… hemen ona uygun bir şeyler çizip modele eklenmeli(2). Evet karakteri ağzı yüzü var fakat hareket etmiyor hemen animasyon yapmalıyız(3). Evet çok hoş oldu koşması da. Bu adam hiç mi ses çıkartmıyor, kulaklığım bozulmamıştır umarım… yok kulaklık bozuk değil karakterin sesi yok! hemen karaktere ses eklemeliyiz(4). Evet sesi ekledik muazzam oldu. Karakterimiz olduğu yerde sonsuza dek koşuyor… neden sonsuza dek koşuyor?! Sonsuza dek koşmasın arkadaşım! ne zaman koşup ne zaman koşmayacağını kullanıcı karar versin; kodlarını yazalım çabucak(5)!.. Kodlarını da yazdık ve işte karşınızda siz istediğiniz zaman koşan bir karakter! Size en basitinden koşan karakterin yapım aşaması…
        Şimdi bir düşünün bakalım bir tuşa basınca karakter koşuyor ve aynı tuşa bastığımızda duruyor. Böyle bir oyun gördünüz mü hiç? Tabii ki görmediniz! Böyle saçma bir oyun olur mu? Olmadığı için çok uğraşıyoruz biz Game Developer'lar. Karakterimiz yürüyor, koşuyor, soluklanıyor, Fiziksel bir ortamda bulunuyor; etrafında eşyalar var, o eşyalarla etkileşime giriyor; En önemlisi ise karakterimizin bir hikayesi var. Yaşanmışlıkları ve yaşanacakları var… karakterimizin koşması bir anlam ifade etmez. Onu yaşatmamız gerekir. İşte bu işi yapıyoruz biz Game Developer’lar. Umarım anlaşılabilir bir şekilde anlatmışımdır. Kafanıza takılanları yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Çizerek anlatmak istedim de birazcık..

     Oyun yapma işine “Hello World!” ile başlarsınız. İlk yazdığınız yazılım bu olur. Yazılımı açarsınız ve size “Merhaba Dünya” der. Belli emek ve uğraşlardan sonra “Hello World” yazılımını yazdığında gözlerine inanamayan insan, yeni bir evren yaratmış. Bu mutluluğu kavrayabilmenizi istiyorum. Sizin yarattığınız bir dünya ve sizin kurallarınız... Siz ne isterseniz o. Bakmayın yazılımcıların asosyal olduğuna. Sanal dünya dış dünyadan daha merhametli. O yüzden dış dünyaya meraklı olmuyorlar. Bundan ötürü bu insanlarla dalga geçmeden önce biraz düşünmek gerek derim. “Neden?” diye sormalı.


Neden yapıyoruz oyunları?
Beyond Eyes
      "Neden oyun yapıyorsunuz?" sorusu kişiden kişiye çok değişkenlik gösterebiliyor. Kimi para için yapıyor, kimi de kendisi için yapıyor. Bana soracak olursanız benim oyun yapmadaki amacım, insanların hoşuna gidecek şeyler üretmek. İnsanların bir şekilde sevebileceği şeyler ortaya koyabilmek. Henüz kişisel, tek başıma yaptığım bir oyun yok; fakat bu görüşü benimsediğim için bir gün piyasaya sürdüğüm oyun kâr amacı gütmeyecek. Tabii oyunu kendim için de yapıyorum. Yeni bir dünya yaratıyorum ve orada yepyeni bir evren var. Dünyadan farklı bir ortamın olması bile bana yeterli oluyor aslında. Süsledikçe süslüyorum o evreni. Bu beni gerçekten çok mutlu ediyor.


Gone Home
     Şu zamanlar araştırma sürecindeyim; Walking Simulator (Gone Home, Firewatch, Dear Esther tarzı oyun) türünde bir oyun yapmayı hedefliyorum. Projeye başlamadan önce çok uzun bir süreç gerekli. Her şeyin önceden düşünülmesi gerek ki yaptığımız şey proje halini alsın. İlk önce oyunun hikayesi düşünülecek. Hikaye konusunda karar alındıktan sonra kullanılacak stil, ortamlar, müzikler, grafikler, nesneler bu hikayeye göre yapılmaya başlanacak. Walking Simulator yaptığım için hikaye çok önemli. Hikayesiz oyun bir hiç olacağından, öncelikle hikayeyi yazmak gerekiyor. Bu hikayenin çok etkileyici olması gerek. Hikaye yazıldıktan sonra hikayeye gerçekten uyacak grafikler gerekiyor. Grafiklerinin uyumluluğuna da takımca karar verilecek. Tek kişinin görüşü değil bir çok kişinin görüşü önemli. Halk için yaptığın oyunun grafiklerini çoğunluğun beğenmesi gerekli. Yaptım güzel oldu diye bir şey yok yani. Kendiniz için oyun yapıyorsanız istediğinizi yapabilirsiniz, özgürsünüz.


Firewatch

      Sanırım anlatacaklarım bu kadardı. Çok daha uzun anlatmak isterdim fakat aklımda çok fazla şey var bu konu hakkında. Kafamdaki belli bir sıraya koyamıyorum. Bu durum benim en büyük sıkıntım var. Anlatsam anlattığım her şeyi kendim anlayacağım işte. Fakat sorunuz olursa mutlaka yorumlara ekleyin. Ne olursa olsun cevaplamaya çalışacağım. Okuyan herkese teşekkürler...

8 yorum:

 1. O zaman aynı şeyi bir kez daha duyacaksınız. Değil böyle bir kişi tanımak, böyle bir şey duymamıştım bile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler. Yeni bir meslek öğrenmiş oldunuz ne mutlu bana :)

   Sil
 2. Game developer olmak lafta güzel ama cok zor görünüyor o yüzden hep heves edip cesaret edemedim.
  Bu arada mimlendin ;) cevabını bekliyorum :))

  YanıtlaSil
 3. Game Developer olmak başta kolay geliyor ama ilerlermesi ve projelere dahil olmak çok zorlayabiliyor. Çalışma ve disiplin işi diyelim.

  Mim için de teşekkürler en kısa zamanda cevaplayacağım :)

  YanıtlaSil
 4. Hocam iyi anlattin da hangi uniye gitmemiz lzm ben bi sirkette atıyorum ubisoft da çalışmak istiyorum bunu nasıl yapıcam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   öncelikle yapmak istediğinizi tam olarak bilmek gerek. Sonuçta oyun tek kişi tarafından yapılmıyor. asgari bir oyunu yapmak için tasarım ve programlama dallarından birini seçmeniz gerekmektedir. Oyun yapımında tasarım yolundan gideceğim derseniz grafiker veya 3d modellemeci olmanız gerekecektir. programlama yolundan gideceğim derseniz ki en revaçta olan (yetenek gerektirmez) daldır programlama dalı. Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği okumanı tavsiye ederim. Mühendisliğe bile gerek yoktur aslında. 2 yıllık programlama bölümünü okusan da olur. Olay kendini ne kadar geliştirdiğinle alakalı bir durum.

   Ubisoft şirketine gelirsek, bu tarz şirketler senin neler yapabildiğine bakarlar. Büyük bir çaba istiyor bu işler. Çok kısa zamanda bıkabildiğin gibi tüm emeklerin de boşa gidebiliyor.

   Sil
 5. Hayalimdeki meslekti bir zamanlar 😊 Bandersnatch Black Mirror'da da işlemişlerdi sanki, ben bölümü çok beklentiyle başlayıp pek sevmemiştim ama. 😂 Başarılar dilerim gerçekten zor bir meslek!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorlayıcı yanları olabiliyor gerçekten de. Seri üretime dönüştü artık oyun sektörü de bakalım ne hale gelecek.

   Sil

İnsanın Elinden Kayan Yaşamı

      Selamlar değerli okurlar. Buralara uğramayalı yaklaşık bir yıl oldu. Keyifle yazdığım blogum, iş hayatıma yoğunlaşmamla birlikte diğer...